Brandalar ilgili trafik mevzuatları gereğince yük taşıyana araçlarda ve iş makinelerinde artık zorunlu hale gelmiş bulunuyor. Trafiğin işleyişini tehlikeye atmamak için kanunlaştırılmış bu uygulamanın amacı yük ve eşya taşıyan araçların, taşıdıkları malzemeleri yollara düşürmesini engellemek ve bu şekilde kazaların oluşmasının önüne geçmek olarak nitelendirilebilir.

Forklift brandaları da bu bağlamda düşünülmelidir. İşleyişi diğer araçlardan biraz farklı ve çalışma alanları da trafik dışı alanlar olsa bile bir yük taşımaya ve yüklemeye yarayan bu araçlarda kullanılması gerekli olan brandalar yüklerin dağılmasını engellediği gibi kolay bir yükleme işlemi için de önem arz etmektedir.

Pikap ve benzeri kasalı araçlarda kullanılan brandalar ise kasalarında bulunan eşyaların yola dağılmasını önlemek ve bunun yanında kullanım amaçları doğrultusunda kasalarında eşyaların hava şartlarından korunmasını sağlamak olarak düşünülebilir. Şehirler arası ve Uluslar arası taşımacılık yapan Tır ve dorseli kamyonların da taşıdıkları yükleri özel tır brandaları ile kapamaları da kanunlar ve ilgili trafik mevzuatlarında zorunlu hale getirilmiştir.